Kaukolė kaip simbolis

Daug darbų aerografijoje yra su žmogaus kaukolės atvaizdu (arba dar vadinama Adomo galva). Jos atvaizdą naudoja visur, kaukolę pamėgo ne tik profesionalūs dailininkai bet ir pradedantieji, kurie savo pirmuosius darbus pradeda būtent nuo kaukolės atvaizdo.  Dailininkai mėgsta kaukoles pavaizduoti stilizuotas, pagražintas ornamentais, susieti jas su didingumu arba niekingumu, o aerografijoje dažniausiai – ugnimi.

Mene vyrauja labai daug kaukolės vaizdavimo būdų, nors nežinau ar galiu teigti, kad tai yra atskiros stilistikos. Man jos atskiros:) Taigi, išskirčiau šias kaukolių vaizdavimo stilius:

  • Traditional
  • Cyber Skull
  • Muertos
  • New Skull
  • Tattoo Skull
  • Fire Skull
  • Vanitas (oficialiai laikomas meno žanru)

Kaukolės simbolika

Ištakus reiktų ieškoti toli senovėje, kur žmogaus kaukolė simbolizavo sielos saugyklą. Buvo laikoma, kad žmogaus siela pasilieka kaukolėje ir nereikia ją užkasti ar kitaip laidoti, tad senovės žmonės kaukolės kabindavo namuose, jų manymų tai apsaugos namus nuo pyktų dvasių bei įbaugins priešus. Ypač žmogaus kaukolės pamėgo senovės Azijos gyventojai, dažnai nukirsdindavo priešų galvas, išdžiovindavo ir kabindavo ant kaklo kaip amuletus nuo mirties arba pasirodyti prieš kitus “Štai aš turiu galvą, ir tavo galva gali būti čia”, žodžiu, simbolizavo mirtį ir siekė įbauginti priešą.

 

Kaukolė ir krikščionybė

Toliau sekė religijos, kur kaukolė turėjo šiek tiek kitokią reikšmę. Adomo (biblinis personažas) kapas yra ant Galgotos (Kalvarijos) kalvos, kur buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus. Pasak legendos nukryžiuotojo kraujas lašėjo ant Adomo kaukolės, taip nuplaudamas jo pirmapradę nuodėmę, tuo parodydamas, kad Dievas atpirko žmonių nuodėmes. Kaukolės atvaizdų ikonose ir šventųjų paveiksluose galime pamatyti begalę. Kaukolė apskritai simbolizuoja gyvenimo trapumą bei laikinumą, kaip sakoma: momento mori-momento vivien (atmink, kad mirsi, atmink gyvenimą). Tad visur šventųjų paveiksluose galima pamatyti priminimą, kad mes visi mirtingi. Manau dėl to kaukolė (žmogaus) taip plačiai naudojama: simbolizuojanti laikiną gyvenimą, priminimą apie mirtį, nuodėmės išpirkimą. 

 

 Bebaimės simbolis

Apskritai šio simbolio traktacija yra labai sudėtinga, o su laiku žmogaus kaukolės reikšmė pasikeitė visiškai ir šiuolaikiniame pasaulyje turi daug reikšmių. I ir II p.k. kaukolė imta naudoti kariuomenėje (ypatingai ją pamėgo vokiečių SS II p. k.) O tarkim viduramžiuose piratai plačiai naudojo kaukolės simbolį, žymiausias Linksmasis Rodžeris, bet tai nėra oficiali ir vieninga piratų vėliava, jų buvo daug ir kiekviena piratų įgula naudojo savo vėliavą, kurį pakildavo tik prieš puolant grobį. Tad esant Linksmajam Rodžeriui ant vėliavos –  reiškias atėjo neišvengiama mirtis, bei rėkė – “ruoškitės kovai!”.

 

Kaukolės atvaizdas sukelia labai mišrius jausmus: vienus tai baugina, kitiems suteikia džiaugsmą, tad šis simbolis tapo kiekvienam asmeniškas ir simbolizuoja tai, ką žmogus pats jaučia. Tarkim kai kurios subkultūros šloviną mirtį, siekia priartėti prie jos, trokšta išlaisvinti sielą nuo žemiškų kančių, o kaukolės atvaizdavimas parodo jų tą gyvenimo būdą.

 

O tarkim baikeriai nuolat ir visur naudoja kaukolės atvaizdą, jiems tai bebaimės, jėgos, pergalės ir apsaugos nuo mirties simbolis. Pasak legendos kai mirtis ateina, ji palieką ant mirusiojo savo ženklą – kaukolę.  O tas, kuris jau turi kaukolės atvaizdą, mirtis jo neliečia.

 

Tikinčiąjam tai priminimas apie gyvenimo trapumą, o šiuolaikiniam žmogui tai pavojaus ženklas, kadangi kaukolę dažnai yra naudojama ant toksinių ir nuodingų medžiagų arba pavojingas teritorijas pažymėti. Kaukolės vaizdavimas tapo mados ir “kietumo” reikalu. Tad kaukolė kaip simbolis, kiekvienam turi savo reikšmę.

 

Vanitas

Kaukolės atvaizdas mene vadinamas Vanitas (lot.-sumaištis), Baroko epocha. Tai natiurmortai, kuriuose centre yra žmogaus kaukolė, dailininko siekis – parodyti, kad gyvenimas laikinas. Dažniausiai vaizduojami mirties simboliai: įvairūs ginklai, nuvytę augalai, užgesusi žvakė, išblukę laiškai, supūvę vaisiai. Visa tai kartais pinasi su vaisingumo bei gyvybės simboliais: puošnios puokštės, prinokę vaisiai, nekaltybė ir grožis.