Kontaktai:

info@airbrush.lt


15 November 2011

Komentarai:

Off
 November 15, 2011
 Off
Kategorija: Pinstraipingas

Pinstraipingas (pin striping) – meno šaka, kuri gimė Amerikoje XVIII – XIX a. Šiame amžiuje pinstraipingas tapo plačiai naudojamas ir tapo populiarus, nors pati meno šaka kyla iš senesnių laikų: atrastoje Pompėjoje (1592 m.) buvo rasti išpiešti namų sienos, plonomis linijomis įvairiais ornamentais, tai manoma ir buvo pinstraipingo pradžių pradžia – maždaug VII a. pr. Kr. Šią techniką plačiai naudodavo dar Maori tauta (N. Zelandija), indėnai ir Malaizijos, Indonezijos tautos išpiešiant savo kūnus. XIX a. pinstraipingo teptukai buvo naudojami traukiniams arba jų vagonams pagražinti, XX a. persikėlė ant automobilių, buitinių daiktų. Henry Ford, remiantis faktais, pirmasis panaudojo pinstraipingą savo automobilio modeliams (rašoma, kad pirmasis auto. patyręs pinstraipingą buvo Ford T&A modelis). Pinstraipingui 50 – 60 m., kaip ir aerografijai, tapo tramplynu į aukštumas, tapo populiaru transformuoti automobilius, tokios asmenybės, kaip George Barris, Bob Bond ir daugelis kitų, individualiems ir keisčiausioms išgalvotoms mašinoms ėmė taikyti aerografiją ir pinstraipingą, kurie tik paryškindavo “transformerių jėgą”. Vis daugiau atsirasdavo entuziastų, kurie puošdavo  savo automobilius, motociklus, šis amatas pradėjo plisti po pasaulį. Labiausiai pinstraipingas yra išsivystęs Amerikoje ir sparčiais žingsniai žengia į Rusiją, kur organizuojami įvairūs konkursai ir festivaliai skirti pinstraipingui.

Pinstraipingas – piešimas ilgomis tiesiomis linijomis, lakoniškomis ir suktomis linijomis, kurie susijungia į vieną ornamentą. Ši technika yra naudojama ir piešiniui pagyvinti arba kontūrams apvesti.  Visi ornamentai ir linijos yra piešiami su specialiais teptukais skirtais pinstraipingui, kurie gali išvesti liniją iki 7 metrų, šioje technikoje naudojami specialūs dažai ir speciali kontūrų lipni juosta.  Pinstraipingas naudojamas aerografijoje ir kastomaizinge (individuali automobilių/motociklų gamyba pagal užsakymą) ir kitose apdailos darbuose norint pažymėti individualumą ir išskirtinumą. Pinstraipingas, kaip ir aerografija, naudojamas ant įvairiausių paviršių: kartonas, popierius, medis, plastmasė, metalas ir t.t.

Skiriami  3 pagrindiniai pinstraipingo metodai: mechaninis pinstraipingas, kai ornamentą piešia lazerinis mechanizmas. Juostelinis pinstraipingas, pigesnė alternatyva piešimui. Šis metodas yra labai “švarus”, paprastas, tačiau naudojant ši metodą, pritruksta kūrybiškumo ir dizaino, kuris užima svarbų vaidmenį mene. Trečiasis metodas, populiariausias: piešiant  ranka su specialiu teptuku ir dažais.

Teptukai

Teptukai panašūs išvaizda panašūs į paprastus peilius. Tai medinė rankena (yra trumpesnė ir ilgesnė) ir „darbinė dalis“ – kelių centimetrų teptuko šeriai, primenantys peilį .Ši konfigūracija – didelis ilgis „darbinės dalies“ ir minkšti šeriai (voverės, Sibiriniai šeškai) suteikia galimybę išvesti itin plonas linijas ir sudėtingus ornamentus. Teptukų dydžiai kaip ir įprastų teptukų: nuo  Nr.000 iki Nr.5. MACK BRUCH kompanija gamina bene kokybiškiausius ir geriausius teptukus. Pirmiausia – didelis teptukų pasirinkimas, taip pat teptukų šeriai yra sumaišyti su natūraliais ir sintetiniais šeriais, kurie skirti skrolstraipingui (skirti išpiešti lygius apskritimus, „nėrinius“, vintažines linijas, piešiant šią technika reikia naudoti skystesnius dažus, ir jeigu su jais bus naudojami mineraliniai skiedikliai – tapyti bus dar lengviau). Visi teptukai šios įmonės gaminamos rankomis, kas užtikrina gerą kokybę, tokie teptukai gali sukurti tikrus stebuklus pinstraipingo srityje.

Pinstripingo teptukai yra skirtingo dizaino: “kardo” tipo, “durklo”, vienodos ir dvigubos linijos teptukai. Teptukai susideda iš medinės rankenos, styginio arba žalvarinio laikiklio su klijais ir tradiciškai gaminamas iš voverės plaukų. Teptuko rankena yra specialiai pritaikyta prie dailininko plaštakos, todėl pinstraiperis gali laisvai valdyti teptuką .Pinstraipingo teptuko šeriai yra  maždaug 2 colių ir daugiau, tai yra gan daug palyginti su įprastais teptukais. Šis didelis teptuko ilgis yra tam, kad būtų galima išgauti ilgą liniją, o šeriai pasisemtų daugiau dažų nei įprasti teptukai.  Po kiekvieno teptuko panaudojimo reikia jį valyti, kad likę dažai nepakenktų, teptuko šeriams, kai išdžius. Siūloma teptuką pamirkyti į mineralinį spiritą, o vėliau nuo šerių švelniai ir kruopščiai pašalinti visus dažų likučius. Kad teptukas ilgai Jums tarnautų, reikia juos laikyti horizontaliai, o šeriai rekomenduojama sutepti kokiu nors aliejumi, arba galite įsigyti specialiai teptukams skirtus aliejus.

Dažai

Kitas svarbus momentas – dažai. Įprasti dažai greitai džiūsta ir „nesilaiko“ ant teptuko šerių, kas priveda prie nekokybiško piešinio (pertrauktos linijos, linijų neaiškumas ir kt.). Dėl to egzistuoja dažai skirti specialiai pinstraipingui, jie padengia teptuko šerius ir užpildo juos, kas leidžia ilgai ir kokybiškai dirbti. Yra du tipai tokių dažų: skiediklio ir vandens pagrindu. Prižiūrėti teptukus reikia atsižvelgiant į naudojamus dažus, plauti arba su vandeniu arba su specialiu skysčiu, arba skiedikliu (solventas). Jokių būdu negalima naudoti stiprių skiediklių, kadangi jie pažeis teptuko šerius, ir teptukas tiks išmesti į šiukšlių dėžę. Iš pradžių  buvo gaminami tik blizgūs dažai, bet dabar vis daugiau kompanijų gamina matinius ir kitokių efektų dažus, kurie gali būti naudojami ir dažant su aerografu, kas papildo šiuos du amatus. Skirtumas yra tik tame, kad dažant aerografu, tokie dažai ilgai džiūsta, bet egzistuoja įvairūs skysčiai pagreitinantis arba sulėtinantys džiovimą.

papildyta airbrush.ltComments are closed.