Smulkūs darbai aerografijoje

Piešiant dažnai tenka susidūrti su smulkiomis detalėmis: plonos linijos, taškai, kontūrai. Vien su aerografu tai išgauti gan sunku, tad į pagalbą profesionalai ima taikyti įvairiausius instrumentus: teptukai su ilgais šeriais (tinka ir skirti pinstaipingui), plunksnos, rapitografai, reisfederiai (angl. Ruling pen), laineriai (angl. Liner Pen). Visi jie parenkami pagal tai, ką piešiate. Kartais viename darbe naudojami visi instrumenai.

    Laineris (Line Pen). – specialus flomasteris skirtas dizaineriams, grafikams. Dažniausiai – vandens pagrindu, suteikia idealią plonytę liniją (galima įsigyti 0,25; 0,5; 0,75; 1 mm.) Lainerius naudoja piešiant portretus, piešinius ant drobės, popieriaus lapo, kartono, kadangi laineriai nėra labai patvarūs ant kitų paviršių. Tinka piešti tiek ant vertikalių tiek ant horizontalių paviršių.

    Plunksna. Geras pasirinkimas piešiant tiesias ir kreivas linijas. Plunksnų pasirinkimas yra tikrai didelis.  Aerografijoje dažniausiai naudojami plinksnos „rondo“, „redis“ ir kt. Plakato piešime maždaug panaudojama apie 20 įvairaus dydžio ir formos plunksnų. Ploniausios plunksnos skirtos kaligrafijai, bet puikiai gali papildyti ir aerografijos darbą. Pailgos plunksnos leidžia dirbti su linijomis nuo 0,01 mm. iki 1,5 mm. (čia priklauso ant kiek stipriai spaudžiate plunksną prie paviršiaus). Plunksnos vedą liniją su plonyčiais perėjimas nuo storesnės prie plonesnės ir atvirkščiai, kas suteikia darbui gyvybės. Plunksnų neigiamos savybės aerografijoje: plunksną nuolat reikia mirkytį į rašalą/dažus, kas suteikia tam tikrų nepatogumų. Tačiau yra plunksnų su rezervuaru, kur įpilamas tam tikras kiekis dažų, iš kurios pamažų yra paduodami dažai į plunksnos galą, o linijos gaunasi beveik tokios pačios lygios, kaip naudojant įprastą plunksną. Su plunsknomis dirbama tik ant horizontalių paviršių. Piešiant su plunksna, dažniausiai yra naudojamas tušas araba spec. Dažai skirti aerografijai, arba guašą (iš skiestą vandeniu). Jeigu ketinsite naudoti tušą atmnikite, kad geriausia naudoti tušą su spirito pagrindu, kadangi yra dar kazeino ir vandens pagrindu, tokie tušai ilgai neišsilaiko, o džiūstant sutrūkinėja. Taip pat naujos, ką tik įsigytos plunksnos „nelaiko“ dažų, tad geriausia plunksną keletą sekundžių palaikyti ties ugnim (tinka nuo degtuko ar žiebtuvėlioJ). Dirbant su plunksna pirmą kartą linijos gausis kaip pas pirmokėlį, kreivos šleivos ir žinoma pridarysite terlionių ir dėmių, tačiau pasitreniravus,  ji taps geru pagalbininku.

    Reisfederiai. Labai įdomus instrumentas. Dažniausiai jis yra pas daugelius namuose, tačiau nežino kiap juo naudotis. Dažnai jis pridedamas prie skriestuvų rinkinio. Dažnai naudojamas braižyboje. Skirtingai nei plunksna, reisfederio veržle instrumento šone, galima reguliuoti linijos storumą nuo plonytės iki daugiau kaip 1mm. Dažus naudoja įvairius, tokius pat kaip ir piešiant plunksna. Piešiama dažniausiai ant popieriaus, kartono, drobės. Geriausia piešti taip pat ant horizontalių paviršių.

   

    Rapitografai. Šio instrumento sistema paprasta: tušas/dažai praeina pro ploną vamzdelį, kurios viduje yra plona lazdelė, kuri pritvirtinta prie mažo cilindro formos užrakto, kuris veikia kaip kamštis, užkimšdamas kanalą per kurį patenka tušas/dažai.Lazdelė vamzdelio viduje šiek tiek ilgesnė pačio vamzdelio, spaudžiant ant jo, kamštis pasikelia ir paduoda dažus. Rapitografo mechanizmas yra labai plonas ir trapus, nereiktų jo ardyti arba kitaip bandyti valyti, kai nustoja tušo tiekimas, kadangi galima instrumentą tik sugadinti. Geriausia – stipriai pakratyti rapitografą, kad lazdelė pati išstumtų užstrigusius dažus. Rapitografas tinka darbui su horizontaliai paviršiais, nereikia nuolat mirkyti į dažus. Darbui su vertikaliais paviršiais jis kaip ir plunksna netinka, kadangi yra dirbama su labai skystais dažais, kurie tiesiog nutekės, kur nereikia.

      

    Teptukai. Aerografijoje labiausiai reikalingi teptukai su pailgintais šereliais, tam kad dažai pakankamai prisipildytų į šerius, kurie veikia kaip dažų rezervuaras. Linija vedama teptuko šerelių galiuku, tokiu būdu galima išvęsti liniją iki kelių metrų, be nuolatinio teptuko mirkinimo į dažus. Reiktų atminti, kad dirbti reiktų su dažais, kurie ilgai džiūsta: kai kurie akriliniai dažai (išskiedžiami vandeniu, spiritu ir kt.), tušas, alkidiniai, uretano ir poliuretano dažai. Autonitrai netinka piešiant ilgas lygias linijas, nes jie greitai sustingsta ant teptuko šerelių ir atsiranda plėvelė piešimo procese. Dėl to daugeliui, kurie bandė padaryti pinstraipingą automobiliniais dažais, nieko nesigavo, tad verta atsiminti, kad skirtingų dažų, skirtingas pigmento santykis, svarbu parinkti tinkamus dažus ne tik piešiamam paviršiui, bet ir instrumentui. Geriausiai vertinami teptukai su natūraliais šeriais – pinstraipinge – voverės, konūrams pažymėti – sibiro lapės (rus. Колонок). Sibiro lapės šerelių teptukai nuo kitų skyriasi elastingumu, ir lengviausia valdoma, o linijos gaunasi labai tikslios ir lygios. Geras teptukas, su natūraliais šereliais tarnaują dešimtis metų (laikantis taisiklingos jos priežiūros). Žinoma, yra pigesni variantas – sintetiniai teptukai, tačiau juos išmeti po pirmojo karto. Tad geriausia rinktis kokybę, o ne kainąJ Teptukų forma taip pat yra įvairiausia: plokščios formos naudojamos plakatams piešti, apvalūs – naudojama dažniausiai, kai reikalinga ilga ir mažai išlenka linija. Profesionalai dažniausiai naudoja įvairiausių dydžių ir formų teptukus, tarkim išvedą ilgą linija su apvalios formos teptuku, o toliau darbą tęsia su plokšios – išveda kreivesnes, trumpesnes linijas. Dirbant su teptukais ilgais šereliais reikia ilgų treniruočių. Reikia išmokti taisiklingai laikyti rankos padėti, kad jei būtų atrama, piešti „ore“ nepatogu, prof. parduotuvėse galima rasti specialias atramas rankoms 🙂

      

©airbrush.lt