„Kaukės“ aerografijoje

Ši kartą pakalbėsime apie kaukes aerografijoje… Ką be pieštum (ypač kai dar esi nepatyręs dailininkas) dažnai tenka naudoti kaukes. Jie padeda išlaikyti piešinio proporcijas, padeda piešiant labai dideles arba labai smulkias detales. Aerografijoje kartais prireikia ne vienos kaukės, o kelių.

Taigi kaukės dažniausiai skiriamos:

  1. Trafaretai
  2. Skystos kaukės
  3. Lekalai

Kad dažai nepatektų kur nereikia, aerografijoje naudojami trafaretai, kurie gali būti nupiešti ranka, arba tai gali būti paveiksliukas iš kompiuterio. Dažniausiai trafaretai naudojami būsimo piešinio kontūrams pažymėti. Žodis kilęs iš italų – trafaretto, traforo. Trafaretai naudojami formuojant vaizdą arba ornamentą, kuris turi pasikartoti keletą kartų (daugkartinis trafaretas).

Trafareto principas:

Trafaretui padaryti naudojamas paprastas popierius, kuriame bus kūriamas būsimas kontūras.

Trafaretai, kokie būna?

Trafaretai gali būti įvairiausi: tai gali būti popierinis, įdomesnėms tekstūroms išgauti pasitelkama tekstilės audinių, tinklelių, gamtos (augalai) pagalba, vata puikiai tinka debesims piešti, o nelygiai suplėšytas kartono gabalas – kalnams, o plona (0,2 – 1 cm) lanksti lipni juosta labai tinka vaizduoti tarkim ugniai.Tokie  trafaretai, kaip tarkim gipiūras arba palmės šakelė suteiks darbui fotorealistiškumo. Dažnai audnius naudoja vaizduojant piešinyje drabužius, arba įdomesnį foną, o augalus – gamtos vaizdams atvaizduoti. Tačiau naudojant audinius, kaip trafaretą, ypač sintetinius, verta atsiminti, kad tai yra medžiaga, kuri gali tiesiog išlilydyti, jeigu dažuose naudojate skiediklį. Išsilydžiusi medžiaga gali prilipti prie piešinio ir palikti nereikalingus siūlelius. Tad svarbu yra prieš pradedant piešti su audiniu – įsitikinti, kad jis neišlilydis, arba nenaudoti skiediklio. Svarbu kad popieriniai trafaretai būtų iš ko storesnio popieriaus, puikiai tiks braižybai arba akvareliai skirtas popierius. Trafaretai taip pat galima padaryti iš spec. plėvelės, tačiau kad plėvelėje išpjauti trafaretą reikia spec. aparato – ploterio, (žinoma, galima ir paprastu peiliuku, bet ploteris – mašina, kuri išpjaus lygiai ir kokybiškai) ir beje, šis aparatas gali išpjauti piešinius tik su vektorinę grafiką. Taip pat ši trafaretinė plėvelė yra labai patogi ir laikoma geriausia aerografijoje, kadangi ji lengvai prisiklijuoja prie bet kokio paviršiaus, nes yra labai lanksti, ir be to lengvai nuimama ir nepalieka jokių žymių.

O taip atrodo kaukės, kurios yra parduodamos padruotuvėse:

Trafaretai ir dailininkai.

+Pliusai

Žymūs, profesionalūs dailininkai nepripažįsta trafaretų ir kt. kaukių. Jie teigia, kad jei esi dailininkas vien su teptuku nupieši viską…Bet jie ne neigia, kad naudojo trafaretus pradedant piešti. Žinoma, kad pradedantieji trafaretus naudoja daugiau ir dažniau nei patyrę dailininkai. Bet trafaretai moko: padeda išlaikyti reikalingas proporcijas, labai tinka būsimam piešinio kontūrams pažymėti, su trafaretų pagalba yra lengviai išskaidyti piešinį į spalvas, bet vis tiek su laiku ir kadaise pradedantieji ima naudoti vis rečiau trafaretus ir labiausiai pasitiki savo akimi ir ranka.

-Minusai

Kaip ir bet kas, trafaretai irgi turi minusų: darbas su jais gaunasi lyg dirbtinis, atrodo kaip standartinis „liapas“, per daug lygus, išryškėja kontūrai. Pagaminti normalu trafaretą reikia daug laiko ir pastangų. O pagrindinis minusas trafaretų aerografijoje: purškimo metu dažai patenka po trafaretu, ir tai yra viena iš priežaščių, kodėl jie yra nenoriai naudojami  aerografijoje. Nors žinoma, jeigu pavyks tvirtai jį pritvitint prie paviršiaus, tokios problemos išvengsite. Kontūrai bus lygūs ir ryškūs (jeigu žinoma, jums pavyko lygiai išpjauti kontūrą). O jeigu trafaretą laikyti toliau nuo piešinio, kontūrai bus labiau išsilieję, gražesni, tačiau dažai be abejonės pateks ten kur nereikia. Tai įvyksta todėl, kad iš aerografo purškiama oro srovė pakelią popierinį trafaretą, po kurio ir patenka dažai, ir dar viena problema – trafaretai nuo drėgmės labai greitai susisuka, taigi vienas trafaretas tinka 1-3 purškimams, vėliau jo naudot neįmanoma. Dar vienas minusas – popierinius trafaretus sunku pridėti prie sudėtingesnės formos paviršių: tarkim ratlankio arba kitos automobilio detalės. Žinoma, išeitis visada yra, profesionalai naudoja įvairiausias kaukes ir įvairiausius trafaretus viename darbe. Taip išvengia daug problemų purškiant. Bet tiesiog būtina, prieš piešiant išanalizuoti ne tik paviršių, bet ir kokius trafaretus naudosite, vienoje piešinio dalyja tiks popierinis trafaretas – kitoje – lekalas, kitur – lanksti lipni juosta…

Darbas su trafaretais eiliškumas:

©airbrush.lt