Į pagalbą naujokams

Nuo ko prasideda aerografija?

Dažnai sulaukiame šio klausimo, tad šį kartą straipsnis bus parengtas naujokams, tiems kurie nežino nuo ko prasideda aerografija.

Taigi, pirmiausia norime atkreipti dėmesį į Jūsų vidines nuostatas, norite Jus to iš tikrųjų, ar abejojate?  Manau, kad apsispręsite paskaitę straipsniuką.

 

Ko reikia?

Techninė pusė:

1. Lėšos

(visiems reikiamiems įrenginiams ir priedams įsigyti, taip pat papildomų lėšų…bandymo metu sudaužytus, užkimštus dažais aerografus pakeisti naujais).

2. Aerografas

(pradžiai manau tiks made in China, kad negaila būtų jį išmesti, bet jeigu ketinate toliau siekti aerografijos meistro pareigų, siūlyčiau įsigyti nebrangu bet kokybišką firminį aerografą, su juo išvengsite daug problemų, kurios atsitinka su kinietiškais analogais, tarkim nekokybiškos kinietiškos detalės greitai sulūžta, nes jos dažniausiai būna plastmasinės, bet rinktis Jums:)

3. Kompresorius

(dirbant garaže tiks ir garsiai dirbantis, bet dirbant namuose arba butuose – košmaras, idealiai tinka 2 – tylesnis mažiau galingas, ir triukšmingesnis galingesnis, bet pradžiai tiks koks nors vienas iš išvardytų pagal aplinkybes:) Taip pat prie kompresoriaus turi būti: oro slėgio reguliatorius, vandens garų/oro filtras)

4. Žarnelė

(sujungti aerografą ir kompresorių, perkant kompresorių iš anksto reikia pasirūpinti visais reikiamais sujungimais, nes ateityje, galite ilgai jų ieškoti, lakstydami iš parduotuvės į parduotuvę.)

5. Dažai

(specialūs dažai – prabanga treniravimuisi ir pabandymams, tada tinka akriliniai dažai – jie bekvapiai ir skiedžiasi vandeniu, arba galite rinktis tušą, guašą, akvarelę, jie irgi skiedžiasi vandeniu, yra ir kitas variantas – auto emalis, aliejiniai, celiulioziniai arba sintetinis emalis, tačiau jie yra labai nuodingi ir turi aitrų kvapą ir skiedžiamas tik skiedikliais, kurie irgi kvepia. Jais dažniausiai dažomi automobiliai, žaislai, baldai, bet tai daroma specialiuose kamerose, kurios yra gerai vėdinamos, arba tai daro aerografas – robotas, kuris be žmogaus pagalbos purškia dažus ant paviršiaus.

6. Vieta

(Kuri turi būti gerai vėdinama, ir gerai apšviesta, idealiai – garažas, kad turėti galimybę atsitemti mašinos kapotą pabandymams. Susidūriau su šia problema: nebuvo vietos aerografija užsiimti, taigi svarbu apie tai pagalvoti, nes piešti kambaryje didelius darbus – ne koks reikalas).

7. Aerografo laikiklis

(kad piešiant būtų jį kur padėti, kad nenugriūtų, ypač mėgsta nukristi adata į žemę, o jau ją pakeisti kainuoja brangiau nei naujas aerografas.)

Asmeninės savybės:

1. Kantrumas (žinokite, kad iš karto didelių rezultatų nepasieksite, reiks daug ir kantriai dirbti, kad išmokti valdyti mechaninį teptuką. Daugelis pasaulio meistrų pasakoja, kad net jie turėdami ilgametę patirtį, vis dar tobulina savo aerografo valdymo įgūdžius, tad kantrybės Jums.)

2. Turėti menininko akį (tai Jums labai pagelbės piešiant, ir kuriant naujas idėjas, nes būdami prie meno, jus daug paprasčiau pamatysite savo klaidas ir sugebėsite jas ištaisyti. Sugebėsite harmoningai suderinti spalvas, kompoziciją ir taisyklingai pritaikyti piešinį prie aplinkos, kuriame jis gyvens.)

3. Gerai išlavintas piešimas

(Jis padės Jums taisyklingai pavaizduoti proporcijas, perspektyvą, piešinio gylį ir nuotaiką, nors to galima pradėti mokytis kartu su aerografija:)

4. Didelis noras (be noro niekas neįvyksta, jeigu per pirmąjį kartą nieko nesigavo, o tai ir įvyks, nereikia nuleisti rankų, ir tęsti stropiai dirbti ir ištaisyti savo klaidas, tik turėdami didelį norą, pasieksite gerų ir net labai gerų rezultatų).

5. Laisvo laiko (aerografija tikrai reikalauja daug laiko, ir ne valandą ar dvi, skirdami aerografijai pakankamai laiko, ir turėdami didelį norą ir stiprią kantrybę jus tik tobulėsite ir stebinsite patys save ir aplinkinius)

Priedai:

 1. Popierius/plėvelė šablonams (popierius šablonams turi būti storesnis nei paprastas spausdinimo, kadangi nuo aerografo išpurkštų skystų dažų jis susilenks ir susigadins. Idealiai šablonams tinka spec. lipni plėvelė šablonams).
 2. Pieštukai (maketo piešimui arba kompiuterio, ir maketuoti iškart ten, parenkant piešinius iš interneto ir sudedant tarkim Photoshop’e, arba naudojant planšetą, kurti savas idėjas)
 3. Peiliukai (šablonams pjauti ir pan.)
 4. Lipni dažymo juosta (ji padės Jums užmaskuoti paviršių, kur neturi patekti dažai, arba padės priklijuoti popierinį šabloną prie piešiamo paviršiaus.)
 5. Teptukai (reikalingi pagelbėti Jums išpiešti smulkias detales ir paryškinti kontūrus, nes piešiant aerografu, kontūrai nuo jo lieka lyg “išplaukti”, norint išgauti ryškumą, tenka naudoti teptukus įvairaus dydžio ir geros kokybės, kad teptukų šeriai nepriliptu prie piešinio.)
 6. Markeriai (tinka apvęsti kontūrus)
 7. Rapidografas (jei paprastai tariant spec. rašiklis, labai tinka piešiant ypač plonas linijas 0,1 -0,7 mm. ir storesnės)
 8. Elektro lastikas (elektro trintukas)
 9. Liniuotė
 10. Trintukas
 11. Popieriniai rankšluosčiai (pavalyti ką nors, kai pagauti įkvėpimo bepiešiant, dažai netyčia papuola ten kur nereikia:)
 12. Spec. indeliai (kuo daugiau, tuo geriau. Dažams maišyti, arba sukurtos ypatingos spalvos, laikymui. Taip pat nereikalingus dažus galima supilti į vieną indelį, o su gauta spalva treniruotis piešti vėl 🙂
 13. Lekalai braižybai (lenktos liniuotės formas, galima naudoti, kaip pagalbinę medžiagą šablonams)
 14. Skriestuvas (pagalba šablonams)
 15. Žirklės
 16. Molbertas arba spec. stalas piešimui (idealiai šviesos stalas)
 17. Vanduo, skiedikliai
 18. Spalvų palėtė
 19. Projektorius (pernešti piešinio maketą ant tapomo paviršiaus, jeigu daryti šablonus neapsimoka, dėl didelio dydžio).
 20. Palėtė dažų maišymui
 21. Maskavimo skystis (pagalbinė medžiaga piešiant labai smulkias detales)
 22. Didinamasis stiklas (padės piešiant smulkias detales)
 23. Švirkštai (reikiamam kiekiui dažams arba vandeniui/skiedikliui pasemti)
 24. Papildoma literatūra (praverčia knygos apie žmogaus anatomiją, kai tenka piešti žmogaus kūną, arba ornamentikos istoriją, kai trūksta savų idėjų, pasisemti galima ir iš knygų apie meno istoriją)
 25. Tinkamas apšvietimas (reikalingas labai geras apšvietimas, kad tinkamai parinkti spalvas, įžvelgti visas detales).
 26. Aerografo valiklis
 27. Spausdintuvas (jei naudosite popierinius šablonus, arba kaip piešinio pavyzdį turėti šalia, žiūrėti spalvas ir pan.)
 28. Lakas (piešinį geriausia užbaigti laku, piešinys visada liks lyg naujas, bus apsaugotas nuo išorinių veiksnių, ir gražiai blizgės, lakas suteiks piešiniui “gyvybės”, yra ir matinių lakų, jei nepatinka, kai blizga:) yra purškiami lakai, akriliniai, bekvapiai ir t.t. pasirinkimas tikrai didelis. Ir dar, laką visada galima atnaujinti, o piešinį ne, tad geriausia savo meno kūrinį apsaugoti kokybišku laku)
 29. Paviršius, šablonams išpjauti (kad nesupjaustyti savo darbo mylimo stalo, reiktų ant jo patiesti ką nors, kad būtų patogu išpjaustyti šablonus, aš naudoju senus žurnalus, laikraščius ir didelį kartono lapą, nors tam reikalui yra sukurti spec. paviršiai – kilimėliai pjaustymui. O jeigu naudosite plastmasę, medį, metalą ir pan. tai tik sugadins peiliuką.
 30. Raspiratoriai (kvėpavimo apsaugai)
 31. Pirštinės (rankų apsaugai)
 32. Na ir darbo drabužiai žinoma, kad neištepti savęs dažais🙂

Sąrašą galima tęsti ilgai, bet išvardijau tuos, kurie man praverčia dirbant, priedus kiekvienas pasirenka sau individualiai, vienam smagiau dirbti su pieštuku, kitam su planšetu ir pan. rinktis Jums.

©airbrush.lt