Kaip išrinkti dažus aerografijai? II

Toliau iš daugybės dažų rūšių apžvelgsime dažniausiai naudojamus aerografijoje:

Akriliniai, aliejiniai, celiulioziniai, nitrodažai ir autoemaliai, specialūs dažai aerografijai (skystas akrilas).

Akriliniai

Tai plačiai naudojami dažai aerografijoje. Yra 2 tipai: tirštesni dažai, skiedžiami vandeniu, ir labiau tirštesni – skiedžiami spec. skiedikliais. Šie dažai yra pagaminti iš vandeniu skiestos akrilo dervos ir pigmentų. Garuojant vandeniui dervos dalelės sudaro patvarų, ilgalaikį sluoksnį. Naudojant akrilą, svarbu paruošti tinkamai paviršių. Netinka riebaluoti, vaškuoti, kieti ir blizgūs paviršiai, tokius paviršius reikia nutrinti švitriniu popieriumi.

Kaip išrinkti dažus aerografijai 1 dalį rasi čia

Celiulioziniai (sintetiniai emaliai)

 

Į šių dažų sudėti įeina pigmentai, celiuliozinis lakas, nitroceliulioziniai skiedikliai. Jie plačiai naudojami industrijoje ir masinėje gamyboje: baldams, automobiliams, žaislams dažyti taip pat modelizme, statybose, restauravimo darbuose. Tokių dažų blizgumas, atsparumas ir džiovimo greitis priklausys nuo to, kokiu būdu šiuos dažus naudoja. Kartu su sintetiniais emaliais naudoja keramikos emalį, išdžiuvę šie dažai tampa labai patvarūs kieti ir blizgūs, be to greitai išdžiūsta. Naudojant juos svarbu kaskart valyti aerografą, kadangi greitai užsikemša, kai kurie emaliai išsdžiūvę tampa atsparūs daugeliui skiediklių rūšims. Dirbant su sintetiniais emaliais reikia naudotis atsargumo priemonėmis, kadangi dažų garai yra pavojingi sveikatai. Be to dažniausiai emaliniai dažai naudoja modelizme dėl plataus spalvų pasirinkimo, kaip ir akriliniuose.

Nitrodažai, solventiniai ir auto emaliai

 

Prie sintetinių emalių dar priskiriami nitrodažai, kurie naudojami auto aerografijoje. Nitrodažai aršūs konkurentai skystam akrilui (specialūs dažai aerografijai). Šie dažai (skiediklio) pagrindu yra gan toksiniai.Nitrodažai – smulkaus pigmento, be to yra labai pavojingi kai kuriems aerografams, kadangi į pagrindą įeina itin stiprūs skiedikliai. Lengvai naudojami darbe: gražiai gaunasi plonos linijos bei lengvai išgauti skaidrumo efektą. Greitai džiūsta, leidžia drąsiai piešti sluoksnis po sluoksnio, nebijant spalvų susimaišymo. Šių dažų spalvų spektras nėra didelis, o norint išgauti ryškesnių spalvų tenka naudoti baltą pagrindą, be to savarankiškai maišant nitrodažus, išgauti tam tikrą spalvą labai sunku, rezultatas nesigaus kokio tikitės, kaip akriliniuose, kur spalvų maišymas patenkina norimą rezultatą. Su nitrodažais nėra galimybės piešti patalpose, ypač ten kur nėra vėdinimo sistemos. Solventiniai dažai (skiediklių pagrindu) skiriasi nuo nitro ir emaliu – skiediklio rūšimi, jis minkštesnis nei nitro, bet aerografijoje reikšmės neturi, nebent kvapas skiriasi. Be to solventinio pagrindo dažams, reikalui esant, skiedžiamas tuo pačiu selventu. Paskutiniu metu, kiek teko domėtis, visus dažus skiediklio pagrindu vadina solventiniais. Šiuolaikiniai autoemaliai yra vandens pagrindu, turi tokias pačias savybes kaip ir nitrodažai, vienas jų skirtumas – mažesnis toksinis lygis.

Aliejiniai dažai

 

Populiariausi dažai, kuriuos naudoja dailininkai tapyboje ant drobės. Nors šie dažai ne taip dažnai naudojami kaip akriliniai, tačiau jie surado savo vietą aerografijoje. Kadangi šie dažai yra gan tirštūs svarbu juos išskiesti iki reikiamos konsistencijos (dažniausiai skiedžiami terpentinu). Aliejiniai dažai gan ilgai džiūsta, tad tenka naudoti sikatyvą (džioviklį). Norint iš aliejinių dažų išgauti skaidrumo, užtenka skiesti terpantinu iki reikiamos konsistencijos. Aliejiniai dažai daugiausia naudojami modelizme, arba lauko dekorui išpiešti.

Akvarelė

Akvarelinius dažai skiedžiami iki pieno konsistencijos ir naudoja aerografijoje piešiant ant popieriaus ar kartono.  Akvarelės lengvai pasiekiamos bei didelis spalvų pasirinkimas. Nekenkia sveikatai, ne toksinai. Tačiau visiškai netinka auto aerografijoje, o spalvos greitai išblunka.

Specialūs dažai aerografijai (skystas akrilas)

Kaip jau minėjau, šie dažai konkuruoja su nitrodažais ir autoemliais, tačiau jie nurungia savo populiarumu. Dauguma dailininkų ir aerografijos asai teikia pirmenybę būtent skystam akrilui. Pirmiausia dėl to, kad šie dažai visiškai netoksiniai ir nekenkia sveikatai, jie leidžia dirbti patalpose, net kur nėra vėdinimo sistemos. Dailininkai renkasi būtent juos – didelis pasirinkimas iš bazinių dažų, candy koncentratų ir dažai su efektais: švyti naktyje (liuminiscentiniai), chameleonas (hue), perlamutras, metalas ir kt. Sekantis pliusas – dažai jau paruošti naudojimui, juos nereikia papildomai skiesti, be to milžiniškas spalvų pasirinkimas, o norint išgauti unikalią spalvą ir maišant skysto akrilo spalvas, išgaunami tiksliai norimi rezultatai. Skystas akrilas yra smulkaus pigmento, tad šie dažai tikrai „praeis“ pro bet kokį aerografą. Dirbti su jais taip pat lengva, išgaunamos plonos ir lygios linijos. Bet sulyginus su nitrodažais, skystas akrilas yra tirštesnis, ir sunkiau dirbti su smulkiomis detalėmis. Skystas akrilas patvarus vandeniui bei šviesai, spalvos ryškios ir intensyvios, geras sukibimas su paviršiumi. Išdžiūvę dažai nenusiplauna, taigi jeigu purškiant jums kažkas nesigavo, kol dažai neišdžiuvo, galite drąsiai nuvalyti, nebijant kad pažeisite jau išdžiuvusį sluoksnį. Na, o esant reikalui, galite naudoti stipresnius skiediklius, jais lengvai nuplausite nereikalingą, išdžiuvusį akrilą.  

Yra daug kompanijų kurios gamina specializuotus dažus, kai kurie dailininkai kuria nuosavus dažus ir sėkmingai juos parduoda. Mano išbandyti ir patikrinti dažai, kuriuos įtraukiau į „žymiausi ir geriausi“ sąrašą:Createx; Badger; House of colour; Iwata Madea; Hansa Pro-Color; Apa color; Colorex Technic; Game color; Aero color;

(c)airbrush.lt