Kaip išrinkti dažus aerografijai?

Susigaudyti dažų pasirinkime naujokams sunku. O išgirdę, kad aerografijai reikia ruošti spec. dažus – visiškai pasimeta. Bet ne viskas taip sunku kaip atrodo. Yra kelios paprastos taisyklės:

  1. Dažai turi būti skysti, tam kad “pralįstų“ pro aerografo tūtos diametrą, ir jos neužkimštų.
  2. Dažai parenkami atsižvelgiant į būsimo dažomo paviršiaus savybes. Tarkim nitrodažai netinka dažyti plastmasės, nes dažuose esantys skiedikliai tiesiog suės ją.
  3. Dažai parenkami pagal savybes: dažų patvarumas mechaniniams ar cheminiams pažeidimams, kaip dažai reaguoja į gamtos reiškinius (lietus, šaltis, karštis ir pan.)
  4. Dažai parenkami atsižvelgiant į aerografo sudedamąsias dalis: tūtos diametras, ar aparatas patvarus skiedikliams, kurie įeina į dažų sudėtį.
  5. Dažai parenkami atsižvelgiant į norimą rezultatą: piešinio gilumas, skaidrumas, efektas (švyti, blizga…)

 

Dar keli niuansai:

visi dažai  turi kelis tirštumo lygius, kurie dažniausiai ant pakuotės žymimi raidėmis „O“, „TL“ ir „TP“:

 OPAQUE („O“) – tiršti, rezultatas lyg dažant guašu. Nėra skaidrūs.

TRANSLUCENT („TL“), arba SEMI-OPAQUE – ne tokie tiršti kaip opaque, spalvos yra pusiau permatomos.

TRANSPARENT („TP“) – skaidrūs dažai, apatinis sluosnis permatomas. Šį efektą galima išgauti savarankiškai, išskiedžius iki tam tikros konsistencijos dažus (tarkim solventiniai dažai + rišiklio skiediklis + spec. skiediklis). SVARBU nemaišyti su Candy koncentratais, kandy dažai yra visiškai kitos paskirties ir sudėties dažai!

Taip pat dažai renkami pagal atsparumo lygius, kiekvienas gamintojas atsparumo lygius žymi savaip. Bet dažniausiai galima rasti skaičius „I“, „II“ ir „III“:

I kategorija – ypatingai atsparūs šviesos poveikiui, bėgant laikui spalva nekinta. Tinka naudoti lauke, išorės apdailai.

II kategorija – labai atsparūs šviesos poveikiui, tinka patalpoms dažyti skirti dažai. Nėra atsparūs labai stipriems ultravioletiniasm spinduliams.

III kategorija – nepatvarūs ir nėra atsparūs šviesos poveikiui. Juos sumaišius su I ir II kategorijos dažais, minėti dažai tampa mažiau atsparūs.

Be to kiekvieni dažai pagaminti iš įvairių pagrindų, labai  svarbu žinoti perkant dažus: vandens pagrindu, skiediklio pagrindo (solventiniai), emaliai.

Permatomi ir nepermatomi dažai

Dažai renkami pagal jų specifiką: permatomi ir nepermatomi (skaidrūs, ne skaidrūs). Pasirinkimas priklauso nuo siekiamo darbo rezultato: naudojant nepermatomus dažus sulauksite tankesnių tonų, kurie dažniausiai reikalingi piešiant aiškiai apibrėžtiems ir labiau detalizuotiems darbams.

Tai tankūs, pilnai uždengiantys dažomą paviršių dažai. Tokie dažai nesimaišo su kita spalva, tad drąsiai galima purkšti ant seniau nudažytos kitos spalvos paviršiaus. Permatomi dažai leidžia pasiekti subtilesnius perėjimus, tokių dažų spalvos yra švelnios ir daugiausiai naudojami meniniam piešimui. Piešiant šiais dažais svarbu žinoti dažų padengimo eilės tvarką: dažai dengiami pagal pigmento ryškumo laipsnį, nuo šviesesnių į tamsesnių tonų. Dengiant kelis dažų sluoksnius gaunasi lengvai užtemdyta spalva, kurį sumažina sodrumą. Darbas su šiais dažais reikalauja kruopštumo bei iš anksto apgalvotų veiksmų, kurie dažai po ko seka, kad išgauti norimą rezultatą.

Taigi variacijos su tokiais dažais Jūsų darbą gali padaryti tikrai įspūdingą, derinant abu dažų tipus, reguliuojant jų permatomumo lygį, galima išgauti gražius efektus bei gražias, net specifines, spalvas. Tad darbo unikalumas ir išskirtinumas priklauso nuo Jūsų skonio, spalvų supratimo, ir eksperimentų su dažais:))) Žemiau pateikiame pavyzdžius su permatomais ir ne permotomais dažais, kaip matote nepermotomi dažai uždengia juodas linijas, o permatomi dažai jas neperdengia.

1. Pusiau permatomi (Translucent/Semi-Opaque) 2. Permatomi (Transparent) 3. Permatomi (Transparent) 4. Nepermatomi (Opaque) 5. Nepermatomi (Opaque) 6. Permatomi (Candy) 7. Permatomi (Transparent) 8. Nepermatomi (Opaque)

©airbrush.lt