Dažai šviečiantys naktyje

“Mes patys piešiame savo gyvenimą. Ir nesvarbu, koks tu dailininkas.
Svarbiau yra dažų spalva!”

Apie “fosforinius” arba kitaip liaudyje vadinamus “naktyje šviečiančius” dažus greičiausiai teko girdėti, bet kodėl jie švyti ir kokia ju sudėtis? Teko pasidomėti, tad dalinuosi rasta informacija su jumis:) Šviečiantys naktyje dažai (dar vadinami neoniniais ar fosforiniais) – sudėtyje turi liuminoforo (eina kaip pagrindas), kuris turi savybes kaupti šviesą, o vėliau ją spinduliuoti arba švytėti esant papildomam apšvietimui (UV), toks reiškinys vadinamas liuminescencija (Luminofor Glow). Liuminescencija gali būti fotoliuminescentinė,fluorescentinė, cheminescencinė, fosforescnentinė ir kt. Toliau kalbėsime tik apie foto ir fluor. liuminescencija, kadangi jos dažniausiai naudojamos aerografijoje.
Fotoliuminescentiniai dažai – liuminoforo pigmento dažai, nepavojingi sveikatai bei aplinkai. !Nemaišyti su fosforiniais! Liuminescentiniai dažai visiškai skirtingos sudėties nei fosforiniai. Fotoliuminescentiniai dažai šviečiasi tamsoje be papildomo apšvietimo. Dienos šviesą (saulės spindulius) sugeria ir vėliau ją spinduliuoja tamsoje. Tokie dažai šviečiasi kelias valandas, priklausomai nuo dienos šviesos intensyvumo.
Fluorescentiniai dažai (UV dažai) – fluorescentinio pagrindo dažai šviečiantys tamsoje esant papildomam apšvietimui (UV spinduliai). Pašalinus apšvietimą švytėjimas dingsta.
„Fluorescentiniai dažai, kurie daug būna saulės spinduliuose arba intensyvioje dienos šviesoje, greičiau išblunka ir netenka švytėjimo. Šie dažai dažniausiai naudojami naktinio klubo interjero išpiešimui, arba miegamojo kambaryje“.

Panaudojimas aerografijoje

Liumiscentinius dažus galima įsigyti jau paruoštus naudoti, arba pasigaminti patiems: tereikia įsigyti liuminoforo arba fluorescentinio pigmento ir proporcingai įmaišyti į baltą ar bespalvių dažų masę. Pigmentų spalvų pasirinkimas yra platus, o švytėjimo laikas priklauso nuo pigmento rūšies (nuo 2 iki 12 val.) Nepamirškite, jeigu naudosite tokius dažus aerografijoje, rinkitės smulkų pigmentą, tačiau verta žinoti, kad kuo smulkesniliuminescentinių dažų pigmentas, tuo švytėjimas bus blankesnis, tad rekomenduojama dėti kelis sluoksnius. Dauguma dailininkų papildomai naudoja UV arba juodo švytėjimo lempas, kad matyti piešimo eigą, reguliuoti švytėjimo intensyvumą, spalvas ir pan. Liuminiscentiniai pigmentai yra gaminami iš organinių ir neorganinių medžiagų, tai svarbu žinoti, kadangi nerekomenduojama naudoti pigmentus iš neorganinių medžiagų ant odos.
Be to rekomenduojama dažyti liuminescentiniais dažais jau užbaigiant darbą (po lakavimo). Kadangi lakas, vandens pagrindu ar solvento, neleidžia pasisemti tinkamai dienos šviesos ar “UV spindulių. Tai tiek kol kas informacijos, tema dar bus tęsiama,  laukite dar įdomesnių straipsnių apie specialiuosius dažus aerografijoje!

Jeigu naudojate šviečiančius dažus savo darbuose maloniai kviečiu visus aerografistus dalintis jais su kitais mūsų forume live.airbrush.lt