Dažai aerografijoje

Truputį teorijos

Dažas naudojamas objektų spalvinimui ar paviršiaus pigmentuotam padengimui siekiant apsauginio arba dekoratyvinio efekto.

Esminė dažų sudėtis: pigmentas, rišiklis, užpildas, skiedikliai, priedai.

1. Pigmentas – suteikia dažams spalvą. Tai yra vienas iš svarbiausių dažų junginių, naudojami tiek natūralūs, tiek dirbtinės kilmės junginiai bei mineralai. Be to, pigmentas kontroliuoja dangų savybes – spalvų bei neskaidrumo lygį, priklausomai nuo santykio su dažo rišikliais. Aerografijoje yra labai svarbu, kad dažas sudarytų smulkų pigmentą, kadangi stambesnio pigmento greičiau užkemšą aerografą, tenka dažnai jį valyti , be to stambus pigmentas veikia kaip “šlifuoklis” aerografo viduje, tad aparatas greitai nusidėvi. Be to tokie pigmentai neleidžia dirbti su smulkesnėmis detalėmis. O purškiant dažų kiekis/dydis bus daug didesnis nei tikėjotės. “Dėl stambaus pigmento nerekomenduojama naudoti gruntus aerografijoje”. Ir būtent dėl to specializuoti dažai aerografijai yra žymiai brangesni nuo paprastų, spec. dažuose naudojamas itin smulkus pigmentas, kuriam išgauti naudojami spec. technologijos.

Smulkaus pigmento privalumai:

  1. Neužkemša aerografą
  2. Leidžia piešti labai smulkias detales
  3. Tinka beveik bet kurio tipo aerografui ir tūtos dydžiui
  4. Tokie dažai yra lengviaus skiedžiami
  5. Lengviau reguliuoti dažų koncentraciją/skaidrumą

 

Daugelis bando skiesti/filtruoti dažus su stambiu pigmentu, taip manydami, kad sumažins pigmento dydį: žinokite, kad to neįmanoma padaryti, pigmento dydis nustatomas dažų gamybos eigoje. Filtruoti/skiesti dažus galima nuo patekusio purvo ar dulkių, bet pigmento dydį tikrai nesumažinsite.

2. Rišiklis – taip pat vienas iš svarbiausių komponetų. Jis sujungia visus kitus dažų komponentus ir sudaro plėvelę. Būtent jis lemia dangos ilgaamžiniškumą, patvarumą, blizgesį ir džiuvimo greitį. Šis komponentas ir duoda vardą dažams- akriliniai, akvareliniai, aliejiniai, viniliniai ir kt.

3. Užpildas – taupo pigmentą, taip pat lemia dangos atsparumą bei blizgesį. Trakim Candy koncetratai turi “tarpsluoksnį” lako užpildą.

4. Skiediklis – Tirpdo rišiklį, naudoja papildomai prieš dažų vartojimą, skiedžiant dažus iki tam tikro klampumo. Dažniausiai naudojami skiedikliai: vanduo, aliejiniai, spiritas, ketonai ir kt.

5. Priedas – įvairios kitos technologinės ir eksploatacinės savybes, įvairios mežiagos, kurios įtakoja paviršiaus, drėkingumą, blizgumą, apsaugo nuo senėjimo, išblukimo ir t.t.