Kontaktai:

info@airbrush.lt


2 June 2011

Komentarai:

Off
 June 2, 2011
 Off

Ilgą laiką aerografiją nenorėjo pripažinti, kaip tapybos sritį, o aerografą – tapybos instrumentu. Meno kritikai ilgą laiką nuvertindavo aerografiją. Nors ir iki šiol jų požiūris išlieka skeptiškas. Buvo laikoma, kad teptukas ar paletė- klasikiniai ir paprasti tapybos instrumentai, o aerografas – mechaninis, kuris niekaip negali sietis su menu ir tapyba. Karališka meno akademija Charles L. Burdick’o (vienas iš aerografo išradėjų) darbus, atliktus aerografu, nuvertino labai blogai, vien tik dėl to, kad piešinys buvo atliktas su mechaniniu instrumentu, o ne klasikiniu būdu.

Pylos gavo ir žymusis dadaizmo atstovas Man Ray, kuris taip pat eksperimentavo su aerografu. 1918 m. menininkas organizavo parodą Paryžiuje “Pirmasis purškimo objektas”, kur eksponavo ir savo darbus, bet paroda didelio dėmesio nesulaukė ir žlugo. Kritikai pavadino menininką aferistu, nusikaltėliu, kuris devalvuoja tapybą kaip meną. Po tokių žodžių, nusivylę menininkai beveik nustojo naudoti aerografą ir jis imtas daugiausia naudoti gamyboje, nuotraukų retušavime.

Bet 60 – taisiais aerografas vėl pateko į tapytojų rankas, šį dešimtmetį galima laikyti aerografijos atgimimu. Tuo laiku prasidėjo įvairių mechanizmų plėtra, šis reiškinys negalėjo neįtakoti ir nepaveikti tapytojų mintis. Meilę mechanizmams, ateities spėlionėms, kosmosui, menininkai išreiškė savotiškai –  atsirado tokios meno kryptys kaip: dadaizmas, siurrealizmas, futurizmas ir kt. Šio laikotarpio menininkai, siekė nerealaus pasaulio realybės, jie bandė išgauti maksimaliai realistiškus paveikslus, bandė atvaizduoti savo futuristinius pasaulius taip, kad jie žiūrovo akyse atrodytų realistiškas, o aerografas pats tas instrumentas, kuris leido jiems pasiekti savo tikslų.  Laikui bėgant, vis dėlto, aerografija užėmė vertingą vietą tarp kitų tapybos technikų ir tapo nepakeičiama reklamos gamybos sferoje, ir vis daugiau dailininkų ima naudoti šį įdomų instrumentą savo nepriekaištinguose darbuose.

[ 1970 m. Oksfordo universiteto leidykla išleido “Oksfordo meno katalogą”, kuris gavo palankų vertinimą už labai išsamią ir plačią informaciją. 169 p. 80 eilučių yra skirta teptukui. Šis tapybos įrankis atsirado dar priešistorėje, buvo naudojamas senovės Egipte, Kinijoje ir kt. civilizacijose. Straipsnyje yra aprašyti įvairių rūšių teptukai: iš karvių kailio, teptukai akvarelei, akriliniams dažams ir pan. Tarp jų yra paminėtas ir aerografas, kuriam skirta tik 4 eilutės: instrumentas naudojamas tapytojo, purškimo būdu ir aukšto oro slėgiu, dažniausiai naudojamas norint dažyti didelius plotus arba norint išgauti super plonas linijas, taip pat naudojamas lakui purkšti arba norint išgauti gradientą. ]Comments are closed.